Ülésezett az önkormányzat

  nyomtatási kép


 

TÁJÉKOZTATÓ


Körmend Város Önkormányzata Képviselő-testülete 2005. június 30-i üléséről


  1. Rendelet módosítások a Körmendi Vagyongazdálkodási és Ingatlanhasznosítási Kft. megalakulása kapcsán, üzleti terv és üzemeltetési szerződés jóváhagyása:


    • A Képviselő-testület 2005. májusi ülésén elfogadta a Körmendi Vagyongazdálkodási és Ingatlanhasznosítási Kft. társasági szerződését és ezzel döntött arról, hogy 2005. július 1-ével egy új, elsősorban az ingatlanok kezelésére, forgalmazására, fejlesztésére hivatott társaságot hoz létre Körmend Város Gondnoksága egyidejű átalakítása mellett. A Kft. ügyvezetőjévé a Testület Kovács Miklós pénzügyi szakembert választotta.

    • A 100%-ban önkormányzati tulajdonú Kft. létrehozásának célja az ingatlanforgalmazás, az ingatlanfejlesztések gazdaságossá tétele oly módon, hogy az alapító Önkormányzatnak ne kelljen adóbevételeket fordítani az ingatlanok fenntartására, hasznosítására.

    • A 2005. júniusi ülésen módosítani kellett az önkormányzati lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásával, elidegenítésével kapcsolatos rendeleteket akként, hogy 2005. augusztus 1-től kezdve a bérbeadói jogok gyakorlója Körmend Város Gondnoksága helyett a megalakuló Kft. lesz.

    • A szociális rászorultság alapján bérbe adható lakások esetén továbbra is az Önkormányzat állapítja meg rendeletében a lakbérek mértékét, és továbbra is az Önkormányzat Egészségügyi és Népjóléti Bizottsága jelöli ki a bérlők körét, a tényleges bérbeadói jogokat és kötelezettségeket pedig a Kft. gyakorolja. A Vagyongazdálkodási Kft. megalakulása nem jár együtt a lakbérek emelésével, arról a továbbiakban is a Képviselő-testület dönt rendeletében!

    • A nem lakás céljára szolgáló helyiségek esetén a bérleti díj mértékét -az Önkormányzat Pénzügyi és Gazdasági Bizottsága véleményének kikérése után -a Kft. állapítja meg.

    • A lakások és nem lakások kezeléséről, annak módjáról üzemeltetési szerződés jön létre az Önkormányzat és a Kft. között, amelyet a Képviselő-testület júniusi ülésén elfogadott.

    • Kovács Miklós ügyvezető elkészítette és a testület elé tárta a 2005-2009 -re vonatkozó üzleti tervét.

    • Az üzleti terv felvázolja a Kft. feladatait: így a Kft. feladata az önkormányzati ingatlanok felmérése, és annak megállapítása, hogy mely ingatlanokat hogyan, mely formában lehet eredményesebben hasznosítani, a Kft. közreműködik továbbá a város ingatlanfejlesztési terveinek átdolgozásában, és pályázatírással is segíti a város ingatlanjainak fejlesztését.

    • Fontos feladat Körmenden a meglevő ipari területek bővítése, a belvárosi lakások rekonstrukciója és piaci alapon való hasznosításának előkészítése, új lakások építése, amely feladatok megvalósításában a Kft-nek is közre kell működnie.

    • A tulajdonosi viszonyokban egyelőre nem történik változás, a meglevő ingatlanok továbbra is az Önkormányzat tulajdonában maradnak, míg az újonnan létrehozandó ingatlanok, építési telkek esetén lehet szó a Kft. tulajdonosi jogállásának biztosításáról.

    • A Kft. 10 m Ft alaptőkével alakult meg, a 2005. évi tervezett mérleg összege: 6.863.191 Ft. 2005-ben a forgalomból származó tervezett bevétel 13.324.017 Ft.

    • Mint minden újonnan alakított gazdasági társaság esetében az alapítás első évében nem lehet olyan mérlegeredményekre számítani, mint az átállásokon, az előkészületeken már túl levő, későbbi években. Már a Kft. létrehozásának feltételeit kidolgozó Nyugat-Pannon Regionális Fejlesztési Rt. is jelezte az alapító felé, hogy a Kft. eredményes gazdálkodásához 2-3 évi folyamatos működés szükséges. Az üzleti terv ezzel is számol.

    • A Képviselő-testület elfogadta a Kft. üzleti tervét, amely alapján a Kft. 2005. július 1-én már megkezdheti tevékenységét.


  1. Beszámoló a Szociális Szolgáltató és Információs Központ munkájáról:

    • Körmenden 2004-ben került sor a Thököly u. 46. szám alatt található ingatlan felújítására, amely révén a város szociális ellátó rendszere jelentősen bővült, szinte teljessé vált. A már addig is biztosított információ szolgáltatás, étkeztetés, házi segítségnyújtás, idősek klubja, családsegítés és az idősek átmeneti elhelyezését nyújtó Gondozóházi ellátás mellett megoldottá vált a támogató szolgálat, a szenvedélybetegek és a fogyatékkal élők nappali ellátása is. Ezzel Körmenden a szociális ellátás teljes körűvé vált.

    • A Szociális Szolgáltató és Információs Központon belül két gondozási központ különíthető el: az Idősek Gondozási Központja és a Családsegítő Gondozási Központ.

    • Az előbbi keretében biztosított a szociálisan rászorulók étkeztetése, amelyben jelenleg 95 fő részesül, a házi segítségnyújtás, amely keretében olyan személyekről kell gondoskodni, akik otthonukban önmaguk ellátására nem képesek (jelenleg házi segítségnyújtásban 21 fő részesül). A házi segítségnyújtás keretében bevásárlásban, gyógyszerek felíratásában, beszerzésében, lakókörnyezet tisztán tartásában, krízishelyzetek kezelésében nyújt segítséget a szolgálat a zömében idős embereknek. Ugyancsak az Idősek Gondozási Központján keresztül biztosított az idősebb emberek napközbeni tartózkodására, a társas kapcsolatok fenntartására szolgáló idősek klubja intézmény is. Ennek keretében étkeztetésben, szabadidős programok hasznos eltöltésében, egészségügyi ellátás megszervezésében, hivatalos ügyek intézésében kapnak segítséget az ezt igénylők. Jelenleg az Idősek Klubja tagjainak száma 74 fő, de a működési engedély 90 főre szól. Az idősebb emberek átmeneti elhelyezésére szolgál az Időskorúak Gondozóháza, ahová azon időskorúak, illetve 18. életévüket betöltött személyek vehetők fel, akik önmagukról betegség vagy más ok miatt otthonukban ideiglenesen nem képesek gondoskodni. 2004-ben történt fejlesztés révén a gondozóház 12 fő befogadására alkalmas, a férőhely kihasználtsága 100%-os.

    • A Családsegítő Gondozási Központ feladatkörébe tartozik minden olyan tevékenység, amely a körmendiek életminőségének javulásához, a családok helyzetének könnyebbé tételéhez járulnak hozzá. Így ezen keresztül biztosított a szociális információ szolgáltatás pl. a törvényben szabályozott jogosultságokról, az egészségügyi ellátásokról, a pénzbeni és természetbeli ellátási formákról stb. A Családsegítő Gondozási Központ keretén belül működik 2004-től a támogató szolgálat is, melynek célja a fogyatékkal élők saját lakókörnyezetükben való ellátása, a közszolgáltatások igénybe vételének segítése. E munka megkönnyítésére 2004-től egy 9 fő szállítására alkalmas kisbusz is a Szolgálat rendelkezésére áll. 2004-ben ezt a szolgáltatást 53 fő vette igénybe. A Családsegítő és gyermekjóléti szolgálat a szociális vagy mentális problémák miatt segítséget igénylő családok számára nyújt segítséget a krízishelyzetek megszüntetésében, az életvezetési képesség megőrzésében. Fontos célja a gyermekek családon belüli veszélyeztetettségének megakadályozása, a családban való nevelkedés elősegítése. A Fogyatékosok Nappali Intézménye a fogyatékkal élők napközbeni tartózkodására, étkeztetésére, társas kapcsolatok kialakítására biztosít lehetőséget. 2004. augusztusától már 24 fő veszi igénybe ezt a szolgáltatást Körmenden. A foglalkozások során a fogyatékkal élők kommunikációs, fizikai és mentális, manuális kézségeik fejlesztése a cél. Ezt segítik elő a szakköri foglalkozások (pl. néptánc, irodalom, számítástechnika), a szabadidős tevékenységek (vallástörténeti oktatások, sport versenyek, zenés rendezvények), kiállítások, színház és mozi látogatások, kirándulások. A Szenvedélybetegek Nappali Intézménye olyan gyógyulásban előrehaladott szenvedélybetegek részére nyújt szolgáltatásokat, akik gyógyintézeti kezelése már nem indokolt. Jelenleg 30 fő veszi e szolgáltatásokat igénybe.

    • A szociális ellátórendszer tehát magas színvonalon, teljes körűen működik Körmenden. Az intézmény költségvetését a városban működő cégek, magánszemélyek felajánlásai is elősegítik.


  1. Bérlakás építés Körmenden:

    • Körmenden is igény van a bérlakások számának növelésére. A város elsősorban most azok igényeit szeretni kielégíteni, akik szociálisan nem vehetnék igénybe a bérlakásokat, de jövedelmi viszonyaik miatt piaci alapon sem tudnak még lakáshoz jutni.

    • Sajnos a Kormány nem biztosít kormányzati támogatást önkormányzati bérlakások építésére, így ezt a feladatot is az önkormányzatoknak maguknak kell megoldaniuk.

    • A feladat ellátására alapvetően két mód kínálkozik: lehetőség van külső tőke bevonására az ún. PPP program keretében, és az Önkormányzat maga is megvalósíthatja a beruházást hitelfelvételből.

    • Az Önkormányzat mindkét megoldási javaslatot is áttanulmányozta. A külső cég bevonása során egy projekttársaság alakulna az önkormányzat részvételével. Ez a projekttársaság építeni fel a lakásokat, amelyek bérleti díja kb. 40-45.000 Ft-ban lenne megállapítva, de a bérleti díj csökkenthető a lakbértámogatásokkal, így a bérlő kalkulált fizetési kötelezettsége kb. 13.000 Ft lenne havonta, illetve emellett a bérlő köteles lenne kb. 10.000 Ft.-ot havonta lakástakarékosság céljára megtakarítani ezzel ösztönözve a bérlőket a birtokukban levő lakások megvásárlására.

    • A hitel felvételével kizárólag önkormányzati beruházásból megvalósuló lakásépítések esetében az Önkormányzatnak hitelt kell először felvennie, amely jelenleg kedvező kamatok mellett realizálódhat. A kalkulációk szerint önkormányzati beruházás esetén egy lakás megépítésének bekerülési költsége alacsonyabb, mint a korábban ismertetett módszer esetében. Ez esetben a bérleti díj kb. 25.000 Ft lenne havonta és ekkor is kb. 10.000 Ft kötelező lakástakarékosságot kell a bérlőnek vállalnia. Ez esetben a bérleti díj magasabb, ám a lakások eladási ára - az alacsonyabb bekerülési költség miatt -alacsonyabb, így a bérlő kb. 1 m Ft megtakarítást érhet el.

    • A Képviselő-testület úgy döntött, hogy saját beruházásában 24 db. új lakást építtet Körmenden, illetve a Fiatal házasok otthona tetőtér ráépítésével újabb 6 lakást alakít ki.

    • A tervek jelenleg készülnek, ezt követően kerülhet sor a közbeszerzési eljárás lebonyolítására, a kivitelező kiválasztására.



  1. Fedezet biztosítása a horvátnádaljai óvoda átalakításához:

    • Körmend Város 2005. évi költségvetése 15 m Ft-ot biztosít a horvátnádaljai óvoda átalakításához.

    • A tervezés során lefolytatott szakhatósági egyeztetések alapján arra a megállapításra jutottak a szakemberek, hogy az orvosi rendelő átalakítása mellett az óvoda tornaszobával történő bővítése, valamint a melegkonyha átalakítása is indokolt.

    • Ez azonban módosította a bekerülési költségeket úgy, hogy ez a megvalósítás 38 m Ft-ot igényel a város részéről.

    • A Képviselő-testület úgy döntött, hogy megnöveli a már rendelkezésre álló 15 m Ft -os keretet 23 m Ft-tal, hogy a beruházás megvalósulhasson.


  1. Létszám racionalizálással kapcsolatos döntések:

    • A környező településekhez (Szombathely, Szentgotthárd) hasonlóan Körmend költségvetése is szükségessé teszi a feladtok ellátásához rendelt személyek létszámának áttekintését, és ahol szükséges, annak racionalizálását.

    • A gyermeklétszám folyamatos csökkenése miatt a Kölcsey Utcai Általános Iskolában és az Olcsai Kiss Zoltán általános Iskolában már 2-2 fő elbocsátásáról született döntés.

    • A Kölcsey Utcai Általános Iskolában újabb 1 fő elbocsátása vált szükségessé.

    • Elmondható, hogy többségben nyugdíjazás előtt álló emberek felmentésével sikerült Körmenden a létszám racionalizálást végrehajtani.

    • Körmend Város Gondnoksága átalakítása révén a Városgondnokságtól 2 ember a megalakult Körmendi Vagyongazdálkodási és Ingatlanhasznosítási Kft-nél kerül továbbfoglalkoztatásra. Ugyanakkor már a Körmend Város Gondnokságának átalakítását célzó, külső szakértők által készített tanulmány rámutatott arra, hogy a Városgondnokság alkalmazotti létszáma az indokolthoz képest kb. 10%-kal magasabb. 4 fő elbocsátásával a Városgondnokság működése racionalizálható.

    • A Képviselő-testület jóváhagyta az érintett intézményekben esedékes felmentések pénzügyi fedezetét.



  1. Pályázat benyújtása a megújuló energia Oktatási, Képzési és Kutatási Központ létesítése céljából:

    • 2005-ben uniós támogatással elkészült a körmendi biofűtőmű oktatóbázissá történő fejlesztésének tanulmányterve.

    • A tanulmány kimondja, hogy a körmendi biofűtőmű alkalmas lehet regionális energetikai oktatási, képzési és kutatási központ szerepének betöltésére annál is inkább, mivel a térségben ez az egyetlen, már meglévő és működő, bioenergiát felhasználó beruházás.

    • A központ 3 ütemben valósulhatna meg: először egy 654 m2 alapterületű, 12 irodát és 2 szeminárium helyiséget, 2 tárgyalót magában foglaló épület állítható fel. Második ütemben konferencia teremmel bővíthető a beruházás, míg 3. ütemben további irodahelyiségek kialakítása lehet indokolt.

    • E célok megvalósítása beintegrálható az Ausztria -Magyarország PHARE INTERREG programjába. A beruházás teljes költsége: 212. 847.500 Ft. Az igényelt támogatás 125 m Ft. Az önrész mértéke: 35.139.000 Ft. A további hiányzó összeg biztosítására az önkormányzat a Belügyminisztérium önerő alapjának támogatását kívánja igénybe venni.

    • A Képviselő-testület úgy döntött, hogy támogatja a fejlesztési elképzelést, és a szükséges önerőt elkülöníti költségvetésében.


  1. Tájékoztató a Batthyány év rendezvényeiről:

    • A Képviselő-testület tájékoztatást kapott a Batthyányak 400 éves letelepedésének alkalmából Körmenden megrendezendő eseményekről.

    • Ennek keretében 2005. nyár-ősz folyamán a következő programokkal várják az érdeklődőket:


időpont

esemény

július 3. 20.00 óra

Chorus Sine Nomine - koncertje az evangélikus templomban.

július 18-24.

Roma Művészeti Fesztivál

augusztus 14-21.

Fa szimpózium 2005. Téma: A Batthyányak négy évszázada a humanizmus jegyében. Résztvevői: 9 meghívott szobrászművész.

augusztus 19.

Somogyi Győző katonaviselet-történeti kiállítása a Városi Kiállítóteremben.

augusztus 19.

18.00 óra

A Batthyány kastély évszázados kincsei c. kiállítás megnyitója, XVII. századi Batthyány bandérium avatásával egybekötve.

augusztus 19.

kb. 22.00-tól

Pannóniai körkép a Batthyányak fénykorában c. nemzetközi néptáncfesztivál.

október 15.

Batthyány orvos-konferencia a Városháza dísztermében.

október 28.

Ünnepi testületi ülés, kitüntetések átadása.

Október 28 - 29.

A Batthyányak évszázadai c. tudományos konferencia


    • A programok közül a Batthyányak évszázadai kiállítás megrendezéséhez Körmend Város Önkormányzata 4 m Ft támogatással járul hozzá. (A Szombathelyi képtár 1 m Ft-tal, a Megyei önkormányzat 5 m Ft-tal támogatja ezt a közös kiállítást.) Pályázati úton további 20 m Ft-ot sikerült szerezni e nagyszabású kiállítás lebonyolítására. További sikeres pályázatok révén 2 + 7 m Ft-ot sikerült szerezni a rendezvények lebonyolításához.

    • Megtörténik a Kastély dísztermének felújítása is, ami a későbbiek során is kamatoztatható (pl. esküvők helyszíneként történő bérbeadásra).

    • A Batthyány konferencia szervezése is folyamatban van, sikeres pályázat esetén korhű ételek felszolgálására is lehetőség nyílik.

    • Sok ember összefogása révén előreláthatólag a Batthyány rendezvény Körmend ez évi legjelentősebb programsorozata lesz.


  1. Szennyvízcsatorna hálózat fejlesztések:

    • Körmenden 2004-ben elkezdődött, és idén fejeződött be a szennyvíztisztító korszerűsítését és ezáltal befogadóképességének növelését elősegítő beruházás.

    • Körmend Város Önkormányzata már ehhez a beruházáshoz példa értékű döntésre szánta magát: olyan használati díjat vezetett be, amelyet kizárólag fejlesztésekre lehet fordítani. Részben e bevételtöbbletből került sor a szennyvíztisztító rendszer korszerűsítésének megvalósítására is.

    • A fejlesztésekre fordítandó használati díj jelenleg 40 Ft/m3. A használati díjat a Vasivíz Rt. szedi be és felhasználásról megállapodást köt az önkormányzattal. Jelenleg folynak a tárgyalások arról, hogy 2005-ben mely területek fejlesztésére kell a VASIVÍZ Rt-nek fordítania a használati díj bevétel többletet.

    • Ezen kívül az Önkormányzat 2005. évi költségvetésében 10 m Ft-ot tervezett csatornahálózat bővítésére.

    • A Képviselő-testület úgy döntött, hogy e 10m Ft. összegből a Hunyadi János utcában, és a Bacsó Béla utcában összesen 300 m hosszon épít ki szennyvízcsatorna szakaszokat és ezzel 21 újabb rákötésre tesz lehetőséget.

    • Emellett a VASIVÍZ Rt. beruházásában is jelentős fejlesztésekre kerül sor az idén Körmenden.


  1. Helyi értékvédelmi támogatás odaítélése:

    • A Képviselő-testület 2004-ben alkotta meg rendeletét a helyi építészeti örökségek védelméről.

    • A rendelet értelmében a helyi értékvédelmi támogatás elnyerésére évente pályázat kerül kiírásra. Pályázatot nyújthat be azon magánszemély, gazdasági társaság, civil szervezet, mely Körmend város közigazgatási területén lévő helyi védelem alatt álló épület vagy egyéb természeti érték tulajdonosa, bérlője, használója.

    • Idén 2 pályázat érkezett az Önkormányzathoz.

    • A Képviselő-testület úgy döntött, hogy 500.000 Ft visszatérítendő támogatást biztosít a Deák F. u. 70. szám alatti épület homlokzatának felújítására.

    • Körmend Város Önkormányzata reméli, hogy a helyi műemlékek védelmére, felújítására indított kezdeményezése az elkövetkező években is alkalmas lesz céljának elérésére, a helyi értékek megőrzésére, ennek fontosságának felismerésére.


  1. Fő tér átalakításának előkészítő munkái:

    • Körmend Város Önkormányzata 2005. évi költségvetésében jelentős összeget különített el a Fő tér és a Vida J. u. felújítására.

    • Az előzetesen készített szakmai anyag szerint az átalakítást ún. PPP program keretében, azaz külső tőke bevonásával célszerű megvalósítani.

    • Az Önkormányzatot is magában foglaló, a beruházást ténylegesen megvalósító ún. projekttársaság létrehozásáig azonban számos előkészítő munkát el kell végezni.

    • Így pl. pontosan meg kell határozni a projektterületet, fel kell mérni az érintett területen levő kereskedelmi hasznosítású ingatlanok körét, a szabályozási terven a szükséges változtatásokat át kell vezetni, kockázat-haszon elemzést kell készíteni, definiálni kell a projektben részt vevők körét, ki kell dolgozni a projekt jogi és pénzügyi feltételeit, és a felelősségi viszonyokat is rögzíteni kell a projektben részt vevők között.

    • A Testület úgy döntött, hogy e szakmai munkák előkészítésére megbízást ad egy külső, az Önkormányzattól független cégnek (Körics Kft.).

    • A Képviselő-testület csak e szakmai anyag elkészítése után, annak ismeretében dönt a megvalósítás tényleges módjáról, a beruházásba bevonandók köréről.


  1. Tűzoltóparancsnok kinevezése

    • 2005. márciusi ülésén a Testület úgy döntött, hogy pályázatot ír ki a megüresedett tűzoltó-parancsnoki állás betöltésére.

    • A határidőig két pályázó nyújtotta be pályázatát: Király Lajos alezredes, a Tűzoltóság jelenlegi megbízott parancsnoka, és Tóth Béla főhadnagy, a Szentgotthárdra kihelyezett egység szolgálatparancsnok helyettes.

    • A pályázókat egy erre a célra létrehozott ad hoc bizottság hallgatta meg. A bizottság egyhangúlag Király Lajost javasolta tűzoltóparancsnokká kinevezni.

    • A Testület jóváhagyta a bizottság javaslatát, és határozatlan időre Király Lajost nevezte ki Körmend Város Tűzoltósága parancsnokának.



  1. Egyetértés a rendőrkapitány kinevezésével:

    • Dr. Takács Tibor rendőrkapitány 2005. július 1-től a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság rendőr főkapitány helyetteseként, egyben közbiztonsági igazgatóként tevékenykedik tovább.

    • Az így megüresedett körmendi rendőrkapitányi tisztségre a dr. Orbán Péter rendőr főkapitány Szendrődi Barnabás r. alezredest jelölte ki.

    • Szendrődi Barnabás szakmai pályafutását a Szombathelyi rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályán kezdte meg 1985-ben, majd 5 évvel később már a Vas Megyei Rendőr Főkapitányság Bűnügyi Osztályán került állományba.

    • 1997-től már az Életvédelmi Alosztály alosztályvezetőjeként dolgozott.

    • 1999 óta a Bűnügyi Osztály vezetője.

    • 2004-ben rendészeti mestervezető tanfolyamot végzett el.

    • A megyei rendőrfőkapitány Szendrődi Barnabás eddigi szakmai tevékenységével elégedett, őt ambiciózus, agilis vezetőnek tartja.

    • A Képviselő-testület támogatta Szendrődi Barnabásnak a Körmendi Rendőrkapitányság vezetőjévé való kinevezését.



_ Más: 2005. július 5-én, 18 h -kor közmeghallhatás lesz a Polgármesteri Hivatal nagytermében a Kastélyra és várkertre vonatkozóan elkészült megvalósíthatósági tanulmány megvitatása tárgyában


Körmend, 2005. július 3.




Dr. Stepics Anita

titkárságvezető